Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesine bağlı Kızılkuyu köyü yakınlarında bulunan ve binlerce ziyaretçiyi ağırlayan lale tarlasında son 2 yıldır koronavirüs sessizliği bulunuyor. Covid-19 tedbirleri kapsamında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda lale tarlası güzelliğinden mahrum kalan vatandaşlar dert yandılar.
30 yıl boyunca Hollanda’da lale üretiminde çalışan Latif Ateş, 5 yıl önce kendi memleketi Kızılkuyu köyüne gelerek lale soğanı üretimine başladı. 5 yıldır lale üretimine devam eden Ateş, son 2 yılda işleri daha da büyüterek şimdi 50 dekarlık alanda üretim sağlıyor. Nisan ayının gelmesiyle çiçek açan laleler, vatandaşlar tarafından ilgi odağı olurken, özellikle doğa fotoğrafçıları ve düğün fotoğrafçıları tarafından tercih ediliyor. 

50 FARKLI ÇEŞİT VE 5 MİLYONDAN FAZLA LALE ÜRETİLİYOR
Üretilen lalelerin yüzde 80’lik kısmını Türkiye’deki il ve ilçe belediyelerine gönderildiğini aktaran Atlas Lale Satış Müdürü Mert Durgut, “2020-2021 yılı üretimimiz yaklaşık 5 milyon adetten fazla olup 50 dekar alana serpilmiş durumdadır. Bu alanda Lale Soğanı, Sümbül Soğanı, Nergis Soğanı, Muscari Soğanı ve buna benzer soğanlı, çok yıllık köklü ve yumrulu süs bitkileri olmakla birlikte 50 den fazla lale çeşidi üretiyoruz. Lale, geçmişimizden geleceğe doğru bir sembol haline geldiğinden dolayı ülkemiz ve çevre ülkelerde çok sevilmektedir. Üretimlerimizin yüzde 80’ini Türkiye’deki il ile ilçe belediyelerine ve zincir marketlere yapmaktayız. Yaklaşık yüzde 20’lik bölümünü de Türkiye Cumhuriyeti ve yakın doğu ülkelerine yapıyoruz.” dedi.

2 YILDIR ZİYARETE KAPALI
Son 2 yıldır koronavirüs tedbirleri kapsamında lale tarlasının ziyarete kapatıldığını ifade eden Durgut, salgın sonrasında yine Nisan aylarında ziyaretçilerini beklediğini söyledi.
Mert Durgut, “2 yıldır Covid-19 salgını nedeniyle lale tarlalarımızı ne yazık ki ziyaretçilerimize açamadık. Bu bizi çok derinden üzmektedir. Ziyaretçilerimiz bu konuda üzülmesinler, evde kalsınlar ve yakın zamanda Covid-19 bittiği zaman herkesi Nisan ayında lale tarlalarına tekrar beklemekteyiz.” ifadelerine yer verdi.

“LALE HOLLANDA’DA ÜRETİLİR” ALGISINI YIKTIK
Geçtiğimiz yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan lale tarlasına günlük olarak yaklaşık bin araçtan fazla ziyaretçi aldıklarını ifade eden Durgut, “Açık olduğu dönemlerde lale tarlalarımız yaklaşık olarak günlük bin araçtan fazla ziyaretçi almaktaydık. Bu ziyaretçilerin yaklaşık yüzde 90’ı Türkiye’de ki farklı illerden, yüzde 10’u da yurt dışından gelmekteydi. En sevindirici ve en güzel haberlerden birisi de bu yüzde 10’luk dilimi yavaş yavaş yüzde 15, yüzde 50’ye yükseltmek istememiz. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de insanların Türkiye’de ve çevre ülkelerde ki insanların laleyi Türkiye’de değil her zaman Hollanda’da üretildiğini düşünmesiydi. Ama bu algıyı yavaş yavaş yıktığımızı düşünüyoruz. Bu algı yıkıldıkça insanlar lale tarlalarını görmek için özellikle çevre ve doğu ülkelerdeki insanlar Türkiye’mize akın akın geleceklerini tahmin etmekteyiz. Umarım kısa zamanda Covid-19 virüsü geçer ve eski günlerimize tekrar döneriz.” dedi. 
Ayrıca Atlas Lale üreticisi, yöre halkı olarak yaklaşık 50 kadına sürekli istihdam sağladığını ve bu istihdam sayısının da gün geçtikçe artarak 500’leri bulması için yoğun çalışmalarının devam ettiğini dile getirdiler.