Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, korona virüs tedbirlerini denetlemek için geldiği semt pazarında vatandaşlara HES kodunu anlatırken, 70 yaşındaki bir adamla girdiği diyalog ise orada bulunan herkesi güldürdü.

Pazar giriş ve çıkışlarına kurulan kontrol noktalarını denetleyen Işık, HES kodu uygulaması hakkında da vatandaşları bilgilendirdi. Işık bazı vatandaşların HES kodunu kendi cep telefonu ile kontrol etti.

Vali Işık daha sonra Pazar esnafını gezerek, esnaflara maske takmalarını, sosyal mesafeye ve hijyen kurullarına uymalarını istedi.

Vali Işık, burada yaptığı açıklamada, koronavirüsün tüm Türkiye’de yayılma sürecinde olduğunu söyledi.

Karaman’da da bu yayılımın biraz yüksek olduğunu ifade eden Işık,“İlimizde HES kodunun uygulanmasıyla ilgili kararlar aldık. Son aldığımız karar ile bu ayın 21’ine kadar halkımızın akıllı telefonlarına indirmelerini veya mesaj atarak normal tuşlu telefonlarına indirmelerini söyledik. Bu şekilde ayın 21’inden sonra ilimizde gerek Pazar yerleri gerekse kamusal alanlarda girişlerde bu kontrolleri sıkça yapacağız. Yollarda yine bizim salgın denetim ekiplerimiz vatandaşları durdurarak kişilerden HES kodu sorgulaması yapacak. HES kodu sorgulaması sonucu karantinada kalması gereken kişi var ise alınmış olan kararla bunların yurtlarda izolasyonuna gideceğiz. Eğer bu şekilde dolaşmaya devam derse vatandaşlarımız aynı zamanda 2 yıla kadar cezalandırılması istemi ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız ”dedi.

 

“Çocuklarım görürse kıyameti koparır”

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, semt pazarındaki esnafların kurallara uyup uymadıklarını denetlediği esnada karşılaştığı 70 yaşındaki bir amcayla kurduğu diyalog ise orada bulunanları kahkahaya boğdu. Vali Işık, ‘Karşılaştığı amcaya 70 yaşındasın senin pazara girmen yasak’ demesi üzerine amcada Vali Işık’a ‘Avrat yok akıl yok, nörecem girmeyip te, kim alacak kim verecek’ dedi.

Vali Işıkla girdiği bu diyalogu çeken gazetecilere dönen yaşı adam, ’Çekip durmayın oğlum, çocuklarım görürse kıyameti koparır demesi’ ise orada bulunan herkesi kahkahaya boğdu.

 

“Vali Işık, gazetecilerde HES kodu olup olmadığını kontrol etti”

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, denetim sırasında kendisini takip eden basın mensuplarının cep telefonlarında HES uygulamasının olup olmadığını da kontrol etti. Tüm basın mensuplarının cep telefonlarında bu uygulamanın bulunması üzerine teşekkür eden Vali Işık, kendi telefonuyla kare kod üzerinde gazetecilerin riskli olup olmadıklarını kontrol etti.