Milliyetçi Hareket Partisi Karaman milletvekili adayı Mahmut Ünüvar, kentteki yerel ve ulusal basın temsilcileri ile kahvaltı programında bir araya gelerek bayramlaştı. Programda çalışmalara ve projelerine dair bilgiler veren Ünüvar,

‘’Karaman; Sosyal, Kültürel, Ekonomik yönden oldukça güçlü bir şehir, dolayısıyla bu potansiyelini Karaman’ın marka değerini artırmak için değerlendireceğiz. Karaman tarihi birikimiyle kendi hüviyeti ve kimliği olan bir şehirdir, gölgeye sığmaz. Bütün projelerimizin temelinde; yaşanabilir, rekabet gücü yüksek ve yatırım üssü marka kent Karaman var’’ dedi. Yeni ve farklı şeyler söylenilmesi gerektiğine vurgu yapan Ünüvar şehre kazandırmak istediklerini şöyle anlattı;

‘’Her gün bir yerden göçmek ne iyi, her gün bir yere konmak ne güzel.
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.
Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait.
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”

Şehrimizin güzide misafiri, baş tacımız Mümine Hatunumuzun evladı büyük mutasavvıf Mevlâna Celaleddin-i Rumi Hazretlerinin ifade ettiği gibi bizler için de vakit Karaman adına yeni şeyler söylemek vaktidir. Söylediklerimiz yapacaklarımızın ifadesidir ki arka planında yoğun akademik ve pratik birikimi barındırmaktadır. Hepimizin bildiği üzere gözbebeğimiz Karaman, milletimizin temel direği olan dilimizin başkentidir. Dünyaya yön veren medeniyetlerin şekillendiği Anadolu coğrafyasının merkezindeki en güzide illerimiz arasındadır.

• Yaşam endeksi sıralamasında (TÜİK) 25. sırada bulunan ilimizde konut, geçim, çalışma hayatı, güvenlik, sağlık, eğitim, çevre, sivil katılım, altyapı memnuniyeti gibi standartlar ortalamanın üzerinde seyretmektedir.

• Genç nüfus potansiyeline sahip illerimiz arasında olan Karaman, Türkiye’nin işsizlik oranına sahip 2. bölgesi durumundadır.

• Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan deprem açısından en düşük risk grubundaki iller arasındadır.

• Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli en yüksek olan ilidir.

• Elma ve bulgur gibi ürünlerin üretiminde ilk sıralarda, bisküvi-çikolata üretiminde % 35 ile 1. sıradadır.

• Gıda makineleşme sektöründe büyük üstünlüğe sahip olan ilimiz 154 ülkeye ihracat yapar durumdadır.

• Tarihi ve kültürel mirasına baktığımızda dinlere başkentlik yapmış merkezlerle dolu hazineleri saklamaktadır.

Bu kadar büyük potansiyeli barındıran bir merkezin Türkiye’nin “adı pek bilinmeyen” illeri arasında olması kabul edilebilir bir durum değildir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak temel amacımız ilimizin saydığımız bu özelliklerini tanıtarak ilimizi markalaştırmak üzere yeni şeyler söylemek ve yeni projeler üretmektir.

 

Karaman’ı Turizmde Markalaştıracağız!

Dünyada 1 milyarın üzerinde turist, yurtiçi ve yurtdışı ziyaretlerinde milyarlarca doları markalaşmış bölgelere akıtıyor. Karaman ise saydığımız potansiyelin karşılığını alamıyor. Milliyetçi Hareket Partisi olarak İlimizin “Konya- Karaman” şeklinde yer etmiş ve düşük seviyede olan bilinirliğini tanıtım yoluyla artıracağız. Karaman adını dünyaya duyuracağız. Bu sayede sadece Türkiye’den değil dünyadan birçok misafiri ilimizin cennet köşelerinde ağırlamak üzere çalışmalarımız hazır. Karaman’ın turizm bölgelerini sosyal medya ve diğer kanallardan yüksek teknolojilerle dünyaya tanıtacağız. İlimizi turizmde önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz.

Karaman’ı Üretimde Markalaştıracağız!

İlimizin yüksek üretim potansiyelini markaların direkt üretimine yoğunlaştırmak için firmaların ar-ge yatırımlarının desteklenmesine yönelik teşviklerde öncü olacağız. Rekabetçi üretim teşviklerini ve markalaşma yatırımlarını destekleyerek Karaman’la özdeşleşmiş ürünlerin ve malların üretimini sağlayacağız.

Karamanımızın tarımsal üretimde katma değer sağlayan ürünlerle gelişmesi için projelerimiz hazır. Tarım potansiyelimizi arttırarak ilimizi, ülkemizin sadece tahıl ambarı değil tarım cenneti haline getireceğiz. Güneşten aldığımız verimi en üst seviyeye çıkararak yeşil büyümeyle sürdürülebilirliği sadece tarımda değil; üretimin her alanında sağlayacağız.

Hayvansal üretimde ‘Karaman Koyununun’ yüksek bilinirliğini saygın bir markaya dönüştürerek ülkemizin et ihtiyacına katkıda bulunacağız. Piyasanın dengelenmesinin önünü açacak projelerle hayvansal üretimde marka olacağız.

Karaman’ı Kültürde Markalaştıracağız!

‘Türk Dilinin Başkenti Karaman’ söylemlerinin bir türlü eyleme dönüşemediği hepimizin malumudur. Türk Dilinin ve Kültürünün başkenti olan Karaman’ı Türk Dilinin kullanıldığı coğrafyayla bütünleştirecek projelerimiz hazır. Kültürün gerçek daimi başkenti olmak yolundaki icraatlarımızla Türk Dünyasında Karaman adının marka değerini arttıracağız.

Karaman’ı Yönetimde Markalaştıracağız!

Mekansal örgütlenmeyle ortak aklı harekete geçirip ilimizin yönetim yapısının Karaman’ın cazibesinin arttırılmasına ve markalaşmasına hizmet etmesi temel hedefiyle hareket edeceğiz. İlimizin tüm bileşenlerinin kalkınmada ve markalaşma faaliyetlerinde aynı yöne bakması için liyakatten ve azimden ödün vermeden çalışacağız. Bütün bu sebeplerle, bilinen seçim vaatleriyle değil projelerle karşınızda olacağız. Yeni bir ufka bakacağız, ilimizi dünyanın tanıdığı ve gelip görmek istediği bir yer haline getirmek için çalışacağız. Küçük beldelerle dahi başarılabilmiş bu vizyon Karaman için hayal değil. Ürettiğimiz projeleri hayata geçirme gayretiyle çıktığımız bu yolda, sizlerin destekleriyle ilimize hizmet edebilmenin heyecanıyla ihtiyaç duyduğumuz kudret; damarlarımızda bulanmadan, donmadan akmaktadır.