Sağlığımız üzerindeki çeşitli katkıları ile bilinen, yedikçe yediren pek çok özel ve sağlıklı meyve bulunuyor. Bir meyve var ki hem üreticisinin yüzünü güldürüyor hem de Türkiye'nin siyah incisi olarak biliniyor. Bu meyveyi yiyen anında şifa buluyor. En sevilen ve en sık tüketilen lezzetler arasında yer alan bu meyve sayesinde vücudun vitamin depolarını fullemek de mümkün oluyor. İşte o mucize meyve ve sağlığımız üzerindeki etkileri!

Mersin'de örtü altında yetiştirilen üreticisinin de yüzünü güldüren turfanda 'karadut' hasadı devam ederken hem ülke içinden hem de yurtdışından talep görüyor. 

Türkiye'nin yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir yere sahip Mersin turfanda yetiştirilen ürünlerle de dikkat çekiyor. Narenciye sezonunun sonuna doğru gelinmesiyle birlikte kentte örtü altında yetiştirilen ürünler de hasat edilmeye başlandı. Daha önce örtü altında erik, kayısı ve üzüm gibi ürünlerin yetiştirildiği şehirde son yıllarda hem yurt içinden hem de yurt dışından talebin geldiği karadutun da seraları kurulmaya başlandı.

Özellikle son 4-5 yıldır örtü altında üretimi yapılan karadutun dönüm başına 3-4 ton ürün vermesi ve kilogramın 80 TL'den satılması üreticisinin yüzünü güldürüyor. İlaç istemediği için masrafsız olarak görülen karadutun zahmetinin de az olması üreticinin işini kolaylaştırıyor. Erdemli ilçesinde de kurulan karadut seralarında başlayan hasadın ise mayıs ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

DÖNÜM BAŞINA 4 TONA KADAR ÜRÜN ALINABİLİYOR 
Erdemli ilçesinde daha önce domates üretimi yapılan serada karadut yetiştirdiklerini belirten Ziraat Mühendisi Emine Yaman Kulu, "Domates üretiminin maliyeti nedeniyle ekonomik güç istediği için arayış içine çıktık. Karadutu bulduk. Seramıza dönüm başı 60 fidan diktik. Şu anda fidanlarımız 2 yaşına geldi.

Başlayan hasadımız Mayıs sonuna kadar devam edecek. Üretimi hem üretici hem de toplayan işçilerimiz için kolay. Herhangi bir zararlı olmadığı için ilaç kullanımı olmuyor. Sadece besleme, suyu çok seven bir ürün. Şu anda dönüm başına 2,5 ton beklentimiz var ama ileriki yıllarda bu tonaj artıyor. Dönüm başına 4 tona kadar çıkabiliyor. Kilogram fiyatı da şu an için 80 TL" dedi.

ARAPLAR ÇOK SEVİYOR 
Ürüne ciddi bir talebinin olduğuna dikkat çeken Kulu ,"Antalya, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerimize gönderiyoruz. Yurtdışından Arap ülkeleri severek tüketiyor. Dubai'ye, Irak'a gidiyor, Rusya'ya gidiyor" diye konuştu.

Dut hasadı yapan üretici Aysel Kara ise "Daha önce bahçemize domates ekiyorduk. Domates biraz daha masraflı ve işçiliği zor ama karadut daha kolay, maliyeti de daha az. Domatese göre getirisi daha iyi. Domateste 12 ay çalışıyorsun. Bunda ise sadece toplama ve budama zamanı 2-3 ay kadar bir iş oluyor. Çiftçinin yüzünü güldüren bir meyve her alanda kullanılıyor. Pekmezi, reçeli yapılıyor, meyve suyu yapılır pastalarda kullanılır" şeklinde konuştu.

KARADUTUN FAYDALARI NELERDİR? 
Karadut, lezzetli tadı ve sağlık için birçok faydasıyla bilinen, küçük siyah veya mor renkte meyveler üreten bir bitki olarak öne çıkıyor. Hem taze olarak tüketilmesi hem de kurutulmuş halde kullanılması mümkün oluyor. Özellikle manavlarda tezgaha konduğu gibi biten bu mucize besin kaynağı, sağlığa olan faydaları ile dikkat çekiyor. İşte mucizeleri ile dikkat çeken meyvenin avuç avuç yediğinizde sağlığınıza olan katkıları!

  1. Lif bakımından zengin olan karadut, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Lif içeriği sindirim sistemi sağlığını destekleyerek, kabızlığı önlüyor ve sindirim sürecini iyileştiriyor.

  2. Doğal müshil olarak da adlandırılan Türkiye'nin siyah incisi, avuç avuç yendiğinde kabızlığı tarihe gömüyor, hazımsızlık problemlerinin önüne geçerek sağlıklı bir boşaltımı da destekliyor.

  3. Karadut, antioksidan bakımından zengin bir meyve olarak biliniyor. İçerdiği antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.
  4. Karadut, C vitamini bakımından zengin oluşuyla ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle dikkat çekiyor. Bu sayede hastalıklara karşı vücudu koruyarak enfeksiyon riskini azaltıyor. B12 açısından da zengin olan bu meyve sayesinde tüm vitamin depoları fulleniyor.
  5. Düşük kalorili bir atıştırmalık seçeneği oluşturabiliyor ve lif içeriği sayesinde tokluk hissini artırıyor. Bu da kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

KARADUT NASIL TÜKETİLMELİ? 
Karadutun faydalarından yararlanmak için taze olarak tüketebileceğiniz gibi kurutulmuş halde de kullanmanız mümkün oluyor. Smoothie'lere, yoğurtlara veya salatalara ekleyerek besleyici bir öğün elde edebilirsiniz. Pekmezini yaparak mevsimi haricinde de tüketimini sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir sağlık sorunu veya alerjiniz varsa, karadut tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önem taşıyor. Özellikle diyabet hastalarının ve çocukların özellikle uzman onayı almadan yoğun karadut tüketiminden kaçınması öneriliyor.