Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karaman Teşkilatı, düzenlediği aday tanıtım toplantısıyla Karaman milletvekili adaylarını tanıttı.

Kentteki bir otelde düzenlenen programa adayların yanı sıra, teşkilat kademeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda söz alan adaylar kendilerine dair bilgiler aktarırken, birlik ve beraberlik mesajları verdiler. Tanıtım toplantısında konuşan İl Başkanı Durmuş Yıldızbaş;

‘’Liderimiz Devlet Bahçeli Bey’in ‘ mevzu vatansa gerisi teferruat’’ diyerek,  15 Temmuz 2016’dan bu yana koyduğu milli duruş ve tavır devletimize çok büyük güç verip, kazanımlar sağladı. Son 7 yıldaki istikrar ve huzur her ne kadar iç ve dış mihraklarca bozulmaya çalışılmışsa da çok şükür ki Cumhur İttifakı sağduyu ile bunları bertaraf edip önümüzdeki yüz yıla lider ülke Türkiye söylemi ile büyük bir atılıma girmiştir. Lider ülke Türkiye söylemi slogandan çok tarihi bir gerçeği ve başarıyı ortaya koymaktadır. Adaylarımız sizlerin ve Karaman’ın öz evlatlarıdır. Her biriyle gurur duyacağınız adaylarımız için hepinizden dua ve destek talep ediyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından isimleri tek tek okunan adaylar sahneye çıkarak partilileri selamladı.

Mahmut Ünüvar Kimdir?

Merkeze bağlı İhsaniye köyü Topal Hacı Yörüklerinden olan ailenin ikinci çocuğu olarak 1981 yılında Alacasuluk Mahallesi’nde (Emekseven) dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Karaman’da tamamladı. Üniversite eğitimini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Muhasebe bölümünde önlisans, ardından Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi işletme bölümlünde ise lisans yaparak tamamlayan Ünüvar, bu tarihten sonra Karaman’da iş hayatına atıldı. Ünüvar’ın; İsmetpaşa Caddesi’nde kuruyemiş satışı, Buğday Pazarı’nda bakliyat alım-satımı ve Organize Sanayi Bölgesinde ise kuruyemiş eleme-paketleme tesisi konularında hizmet veren işletmeleri halen faaliyetlerini sürdürmektedir.

İş Hayatının yanı sıra gençlik yıllarından itibaren gönül verdiği partisinin faaliyetlerini de aksatmayan Ünüvar, 2014 yılında Merkez İlçe Başkanı olarak seçildi. Bu görevin ardından 2019 yılında seçildiği İl Başkanlığından 28. Dönem milletvekilliği seçimlerinde aday olmak üzere ayrıldı. Karaman’ın tarihî ve kültürel değerlerinin tanıtımı adına yürütülen birçok çalışmaya destek veren Ünüvar, çeşitli yardım organizasyonlarında da aktif olarak yer aldı.

Tarım alanındaki ürün çeşitliliğinin arttırılması için farklı ülkelerden getirttiği tohumların köylerde deneme ekimlerinin yapılmasını sağladı. Çiftçilerin; geleneksel ziraat kültüründen oluşan bilgi dağarcığının artırılması yönünde çalışmalar yürüten Ünüvar, Karaman’ın 28 köyünde farklı kalemlerde ürün ekimine öncülük etmiştir. İlimizde tarım ve damızlık küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi adına başlattığı Ar-Ge çalışmaları halen devam etmektedir. Mahmut Ünüvar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Turan Şener Kimdir?

1983 yılında Karaman’da doğan Turan Şener, ilk, orta ve lise tahsilini Karaman’da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 2013 yılında yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra doktora çalışmasını aday belirleme süreci ve seçmen davranışları konusundaki teziyle 2018 yılında tamamlayarak bilim doktoru unvanını aldı. 2006 yılında özel bir şirkette başladığı mesleki yaşamına sırasıyla Ziraat Bankası ve Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi’nde devam etti. Halen 2012 yılında çalışmaya başladığı Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Ortaöğretim yıllarından itibaren Ülkü Ocakları ve TÜRKAV başta olmak üzere Ülkücü Hareketin muhtelif kuruluşlarında görev alan Şener, 24 Haziran 2018 yılında yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Karaman milletvekili adayı oldu. 18 Mart 2021 tarihindeki Milliyetçi Hareket Partisi’nin 13. Olağan Büyük Kurultayı’nda liderimiz Devlet Bahçeli’nin takdir ve tensipleriyle Merkez Yönetim Kurulu üyesi, akabinde de Etik Kurulu Üyesi olarak seçildi. Ayrıca Liderimiz Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla kurulan Deprem Felaketini İnceleme Değerlendirme ve İzleme Kurulu’nda görevlendirilmiş olup halen bu çalışmalarına devam etmektedir. Bunun yanında, Milliyetçi Hareket Partisi Siyaset ve Liderlik Okulu’nda 15. Dönemden itibaren Siyaset Bilimi ve Siyasal İletişim alanlarında dersler veren Şener, Kutlu Sesleniş, Devlet ve Yeni Düşünce dergilerinde de siyasi içerikli yazılar kaleme almaktadır. İyi derecede İngilizce bilen Şener, Dr. Sevinç Şener’le evli olup İlbilge Gülce’nin babasıdır.

Soydan Evci Kimdir?

Karaman’ın Ermenek ilçesinin tanınmış simalarından Evci ailesinin ilk çocuğu olarak 1975 yılında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Ermenek’te tamamladı. Üniversite eğitimini Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde, Yüksek Lisans Eğitimini ise Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesinde başarıyla tamamladı. 1998 yılından bu yana Ermenek ilçesinde öğretmenliğe devam eden Evci, 2017 yılından bu yana İncikzade Mustafa ve Emine Keleş Cumhuriyet Ortaokulunda Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayken Milliyetçi Hareket Partisinden aday adayı olmak niyetiyle görevinden ayrıldı.

17 yıldır Türk Eğitim Sen Ermenek ilçe Temsilciliği yapan ve halen Karaman Türk Eğitim Sen denetleme kurulu başkanlığı ve Genel Merkez delegeliği devam eden Evci, geçmiş yıllarda 6 yıl süre ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü yapmıştır. 1998 yılından bu yana Taşeli bölgesinde ve ilimizde sportif faaliyetlere öncülük etmiş, 2014 yılından bu yana da Ermenek Gençlik ve Spor Kulübünün başkanlığını yürütmektedir. Özellikle gençlere yönelik birçok projenin hayata geçmesinde öncülük eden Evci, birçok gencimizi spora kazandırmıştır. Meslek hayatı ödüllerle dolu olan Soydan Evci, evli ve 2 çocuk babasıdır.