Milliyetçi Hareket Partisi Karaman merkez ilçe 13. Olağan kongresi, Genel Başkan Başdanışmanı Ali Güler’in katılımıyla Aktekke Çay Bahçesi’nde yapıldı. Başkan M. Mustafa Gözel’in, tek liste ile girdiği kongreye; İl Başkanı Mahmut Ünüvar, Belediye Başkanları Savaş Kalaycı, Yüksel Büyükkarcı ve Recep Boyacıoğlu, Ülkü Ocakları başkanı Yusuf Başkocagil ile ilçe ve belde başkanları katıldı. Kongrenin yapıldığı alana pandemi nedeni ile sadece delegasyonun alındığı, maske mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edildiği gözlendi.

Kongrenin divan başkanlığını Genel Başkan Başdanışmanı Ali Güler, divan üyeliklerini ise Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ile eski merkez ilçe başkanlarından Mehmet Ali Demir yaptı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan kongrede açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Mahmut Ünüvar, ‘’Bugün merkez ilçe ile başlayan ve önümüzdeki günlerde bütün ilçelerimizde yapılacak olan kongreler, bundan önceki kongrelerimize nazaran coşku ve heyecan bakımından farklı olmasa da, sağlık güvenliği açısından zorunlu farklılık içermektedir. Bir şölen, bir coşku ve bir bayram havasında geçen kongrelerimizde ilk defa; kucaklaşmayı, yan yana dizilip salonları doldurmayı ve geniş katılımlı buluşmayı sağlıklı günlerde gerçekleştirmek üzere erteleme sorumluluğu taşıyoruz.’’ diyerek kongre süresince kurallara uyulması çağrısında bulundu. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'nin mesajının okunduğu kongrede birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Başkan Ünüvar’ın konuşmasının ardından söz alan Başkan M. Mustafa Gözel, göreve geldikleri günden itibaren gerek merkez gerekse ilçe ve belde teşkilatları olarak yoğun bir çalışma ortaya koydukları söyledi. Tüm kadroların daha genç, daha aktif ve daha katılımcı hale getirilmesi konusundaki çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Başkan Gözel, ‘’ Görev alan kadrolarımız; partimiz adına bulundukları mahalle ve köylerde hemşerilerimizin beklentileri ile bize dair görüşlerini kaydediyor, çözüm önerileriyle vatandaşın yanında oluyor ve teşkilatımızla gönül köprüsü kurulmasına öncülük ediyor. Mahalle ve köylerimiz; Karamanlı hemşerilerimizin samimiyeti, hoşgörüyü ve muhatap bulma konusundaki yakınlığı görerek siyasi tercihlerine yön vereceği ve zamanla bu tercih iradesinin somutlaşacağı ilk durak yerleridir. Dolayısıyla temsilcilerimizin omuzladıkları yük ve sorumluluk oldukça ağırdır. Ülküdaşlarımızın yol arkadaşlığı, gönül seferberliği ve hemşerilerimizin takdire şayan desteği ile bu kadrolar, hem merkez hem taşrada hedeflediğimiz vizyonu ortaya koyacaktır’’ dedi.

Kongre takvimi neticesinde milliyetçi-ülkücü iradenin tecellisinin ortaya çıkacağını ve yeni yönetim kadrolarının belirleneceğini belirten Başkan Gözel konuşmasının devamında; ‘’ Bu süreç sonunda belirlenecek olan kadrolar; yarım asırlık siyasi yolculuğumuzun zor ama şerefli sorumluluğunu üstlenerek, partimizi önümüzdeki yeni yarım asırlara taşıyacak vizyonun ve kadroların belirleyicisi olacaklardır. Önümüzdeki süreci; yüksek hedeflere yönelmiş, kendisini aşmış, ülküsüne odaklanmış ve dava adamı olma hasletine sahip mensuplarımızla birlik ve bütünlük içinde çalışarak geçireceğiz.

Başlattığımız köy-mahalle ziyaretleri ile hemşerilerimizin siyasete katılımını üst seviyeye çıkartacak ve vatandaşlarımızın kendilerini bu alanda daha yoğun ifade etmeleri için çalışacağız. Şehrimizin her bir köşesinde hemşerilerimizi milli bekamızın günümüzdeki mücadelesine katılmaya, ülkü birliği yapmaya ve memlekete sahip çıkmaya davet edeceğiz. Üzerine titrediğimiz, hassasiyetle ilerlediğimiz ve önemli mesafeler aldığımız saha çalışmalarımız sonucunda, hemşerilerimiz tıpkı 31 Mart’ta olduğu gibi, 2023’te de görevin, sıranın ve sorumluluğun Milliyetçi Hareket Partisi’nde olduğunu işaret edecektir’’ sözlerine yer verdi. Daha sonra konuşan Başdanışman Ali Güler ise MHP’li belediyelerin çalışmaları ve Cumhur İttifakı konularına değindi. Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi.