Karaman’da faaliyet gösteren düğün salonu işletmecileri, çiçekçiler, kuaförler ve organizasyoncular geçtiğimiz günlerde valilik önünde toplanarak bakanlığın kararına tepki göstermişti. Valilik bu işletme sahiplerinin talebini kurul ile görüşerek; Karaman’da ki vaka sayısının değişimine göre 15 gün sonra kısıtlamaların devam ettirilip ettirilmeyeceğinin yeniden değerlendirilmesine karar vermişti.

Organizasyoncular ve düğün salonu işletmecileri bugün yine bir düğün salonunda toplanarak birbirleri ile fikir alışverişinde bulundular. Karaman’da ki yasaklar nedeniyle düğün, sünnet ve kına gecesi gibi organizasyonlarını Mut’ta yaptıklarını ifade eden organizasyon işletmecisi Sema Nur Oğuzcan, yasakların bir çözüm olmadığını, vatandaşların organizasyonlarını evinde,  bağında, bahçesinde, parkta ve tarlada yaptıklarını ifade etti.


Adil bir şekilde kısıtlamaların getirilmesini isteyen Oğuzcan, “Biz burada daha 2 aydır hizmet veriyoruz, 2 aydada yasaklar dolayısıyla doğru düzgün hizmet verebildiğimizi düşünmüyorum. Bu sektör açılmadan kapandı diyebiliriz. Biz daha Eylül’de bu işi bitirirsek 7-8 ay bu insanlar ne yiyip ne içecek. Adil bir şekilde kısıtlamalar getirilsin istiyoruz. Bu kısıtlamalar yapılacaksa herkes kurala uymalı, kişilere göre davranılmamalı”

DÜĞÜNLER TARLADA,BAHÇEDE YAPILIYOR
Millet toparlanıp düğün yapmak için Mut’a gidiyor. Normalde bir araya gelmeyecek insanlar kutu kadar otobüsün içerisinde bir araya getiriliyor. Yasaklar da çözüm değil; Bu sefer de evinde,  bağında, bahçesinde, parkta ve uzak tarlada düğün yapanı biliyorum ben. Biz mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Daha Eylül’ün başındayız bu tarihlerde işyerlerimizin kapatılmasını istemiyoruz. Esnaf da düşünülsün, adil şekilde kararlar alınsın. İşyerleri, organizasyoncular alması gereken kuralları zaten biliyorlar herkes önlemini alır. Eğer kurala uyulmuyorsa denetlensin ben dahil olursam cezai işlem uygulansın” dedi.
 
Sektörün kötü durumda olduğunu olduğunu ve kısıtlamaların kendilerini derinden etkilediğini ifade eden bir başka organizasyon işletmecisi Ramazan Kolukısa, ‘ya bize destek çıkacaklar yada sektörü açıp belli bir uygulama yapacaklar’ dedi.

Kolukısa açıklamasında, “ Buradaki organizasyoncular, düğün salonu sahipleri, çiçekçiler, kuaförler bu sektörde birbirine bağlayan bütün arkadaşlar toplandık. Sektörümüz çok kötü bir durumda. Alınan kararla düğünlerin 1 saate inmesi, kınaların ve sünnet düğünlerin iptal edilmesi bizleri derinden etkiledi. Devletimiz 25 bin liralık yardım etti 6 ay ödemeli. Hemen hemen 2 ay kaldı ve ödememizi yapacağız ama para kazanamıyoruz. Kiralarımız birikiyor, ister istemez müşterilerimiz bizden kaporalarını istiyorlar haklı olarak.  Ya bu konuda bize destek çıkacaklar biz sektörü kapatıp bekleyeceğiz, yada sektörü açıp belli bir uygulama yapacaklar.
 
KARAMAN’IN EKMEĞİ MUT’A GİTMESİN
Karamanımızda kısıtlı olduğu için Mut çok yakın biryer. Karaman’ın düğünleri ve organizasyonları o tarafa kaydı. Orada düğün yapan organizasyon yapan arkadaşlarımız var. Ama sektörümüz Karaman’da olsun, Karamanımızın ekmeği Mut’a gitmesin. Bize bir saat verilsin biz bunu kısa sürede yapalım” ifadeleri kullanıldı.