Karaman'da yaya ve sürücülerin dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak adına Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komuyanı Kıdemli Albay İsmail Çetinkaya, daire müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte trafikte yaya önceliği vurgulandı.

'Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimiz' mottosu, 'Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz' sloganı ve 'Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz' kampanyası kapsamında farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. Vali Akkoyun ve öğrenciler yaya geçitlerine kırmızı çizgi çizdi.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Vali Akkoyun; "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda 2018 yılındaki değişiklikle yaya geçitlerinde ve okul geçitlerinde önceliğin yayalara, önceliğin öğrencilere ait olduğuyla ilgili düzenlemeler yapıldı.
Düzenlemenin içeriği şu; yaya geçitlerinde, okul geçitlerinde geçitlere yaklaşan sürücülerin bu geçitlere yaklaşırken yavaşlamaları, yaya ve okul geçitlerinde geçmek için hazır bulunan veya bu geçitlerden geçerken yayalar ve öğrenciler geçerken durmak zorunda. Yani önceliğin yayalara, öğrencilere vermek durumdalar, zorundalar. Bizim bir hafta boyunca 81 ilde yapacağımız uygulamalar ve etkinliklerle bizler yaya önceliğine dikkat çekmek istiyoruz. Bilinçli sürücü konusunda duyarlılığın artırılması için çalışmalar yapıyoruz.
Karaman’da bulunan sürücülerimize bizler burada öğrencilerimizle bir çağrıda bulunuyoruz. Lütfen yaya geçitlerinde, okul geçitlerinde sürücülerimiz daha duyarlı daha dikkatli olsunlar. Önceliğin yayaya, önceliğin öğrencilerimize çocuklarımıza versinler. Bakanlığımızın 2030 yılında trafikten kaynaklı can kayıplarını yüzde 50 düşürme amacıyla yapmış olduğu bu çalışmalara bizlerde Karaman’dan bütün kurumlarımızla destek veriyoruz. Bütün kurumlarımızla bu kampanyanın daha aktif olarak uygulanabilmesi için bu duyarlılığın artması yaya önceliğinin artması ve bilinçli sürücü duyarlılığın artması için çalışmalarımıza gayretle devam ediyoruz. Amacımız temennimiz sürücülerin daha duyarlı daha dikkatli daha yavaş ve hassas olmaları. İnşallah trafik kazalarını minimum seviyeye indirmek hatta yaralanma ve can kayıplarını minimum seviyeye indirmek istiyoruz. Bu anlamda bizlere çok büyük görevler düşüyor.
Karaman’da bulunan yaya geçitlerindeki eksiklikler tamamlandı. Var olan eksiklikleri de yıl içerisinde arkadaşlarımızla birlikte görevli kurumlarımızla birlikte tamamlıyoruz. Burada yaya geçitlerinin özellikle görünür olması eksikliklerinin olmaması yani sürücülerimizin seyir halindeyken bu geçitleri daha iyi görebilmeleri için bizlerde var olan eksikleri en kısa sürede tamamladık. Bundan sonraki süreçte hep birlikte kazasız belasız mutlu huzurlu bir trafik akışını sağlamak burada bulunan yavrularımızın yine yaya geçitlerini kullanan vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde güvenli bir şekilde geçitleri kullanmaları için sürücülerimize çağrıda bulunuyorum; daha dikkatli daha hassas daha duyarlı ve yayaya öncelik bir anlayış içerisinde trafikte seyir halinde olalım.” Dedi.