Karaman’da bir dernek adıyla köylüler ile firmalardan para topladığı ileri sürülen iki şüpheliden biri jandarmanın düzenlediği operasyonla suçüstü yakalandı. Adliye girişinde gazeteciler şehitlerin ismini kullandınızmı sorusuna zanlı, bizim derneğimiz yasaldır diyerek cevap verdi. 


Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bir kişinin izin belgesi olmadan merkez ve merkeze bağlı köylerde vatandaşları telefonla arayarak jandarma personeli olduğunu ve bir dernek adına yardım topladığı yönünde duyumlar aldı. Bunu üzerine hemen çalışma başlatan ekipler, K.Y (28), isimli kişiyi para almak için gittiği bir firmanın ofisinde kıskıvrak suçüstü yakaladı. Şahsın yapılan sorgusunda herhangi bir izin belgesi olmadan, farklı firma ve vatandaşlardan yardım adı altında para topladığı tespit edildi.
​​​​​​​
Soruşturmayı derinleştiren jandarma, firmayı telefonla arayan kişinin kendisini jandarma personeli olarak tanıtarak yardım isteyen şahsın M.D (50), olduğunu parayı toplamak için görevlendirdiği kişinin de yakalanan K.Y olduğunu belirledi. Yakalanan K.Y'nin üzerinden yardım adı altında topladığı değerlendirilen 925 lira paraya ise el konuldu. İl Jandarma Komutanlığında işlemleri tamamlanan K.Y, adliyeye sevk edildi. Y.K’nin adliyeye çıkarılışı sırasında gazetecilerin şehitlerin ismini kullandınızmı sorusuna şahıs 'bizim derneğimiz yasaldır' cevabı verdi.