Ülke Genelinde Araçlarda Bulundurulması Mecburi Gereçlerin Kullanımına Yönelik Denetim Gerçekleştirildi.

Karaman'da belirli noktalarda yapılan denetimlerde ise araçlarında trafik seti  bulundurmayan sürücüler ceza yemekten kaçamadı . Bu trafik setini bulundurmayan sürücülere de 108 TL trafik cezası yazıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde;

"Mevsim koşullarına bağlı olarak hava ve araç motor aksamları ile araç içi cihazların sıcaklıklarının artması, araçlarda standart dışı soğutma sistemi/cihazların kullanılması, periyodik bakım ve muayenelerin düzenli yapılmaması vb. nedenlerle araç yangınlarının meydana geldiği ancak araçlarda bulundurulması mecburi gereçlerin bulunmadığı ya da kullanılır durumda olmadıkları gözlemlendi.

Ayrıca karayolu üzerinde, arıza ve acil durum hallerinde yol üzerinde durma/duraklama yapan araç sürücülerinin, reflektörlerle yeterli işaretleme yapmaması ve gerekli güvenlik tedbirlerini almaması neticesi telafisi mümkün olmayan olaylar/kazalar meydana gelmekte ve can kayıpları yaşanmaktadır. 

Belirtilen olumsuzlukların önüne geçilmesi, trafik güvenliğinin sağlanması, sürücülerin trafik kurallarına uyma düzeylerinin daha üst seviyeye çıkarılması amacıyla 29 Ağustos 2019 tarihinde ülke genelinde “Araçlarda Bulundurulması Mecburi Gereçlerin Kullanımına” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde;
•    85.206 araç/sürücü denetlendi,
•    5.693 sürücünün araçta yangın tüpü bulundurmadığı tespit edildi,
•    814 araç trafikten men edildi,
•    138 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı, 
•    Toplam 13.704 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.
 
Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimize kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarına uymalarını ve gerçekleştirilen bu denetimlerin trafik güvenliğinin sağlanması ile can kayıplarının azaltılmasına yönelik olarak belirlenen aralıklarla sürdürüleceğini bir kez daha hatırlatırız."