Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan bir başarılı operasyon ile bir ilke daha imza atıldı. Hem teşhisi hem de tedavisi zor olan pankreas kanserine bağlı whipple operasyonu başarıyla gerçekleştirildi

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada; "Hastanemizde genel cerrahinin en büyük ameliyatları olarak kabul edilen pankreas kanserine bağlı whipple operasyonu gerçekleştirilmiştir. Sadece büyük üniversite hastanelerinde yapılabilen bu ameliyatlar Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Salih Toprak ve Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Pekin tarafından gerçekleştirilmiştir. Ameliyat yapılan iki hastamız da şifa ile taburcu edilmişlerdir. Karamanlı hemşerilerimizin sağlık sorunlarını başka illere gitmelerine gerek kalmadan çözme gayreti içinde olan başta sayın rektörümüz  Prof. Dr. Mehmet Gavgalı ve Dekanımız Prof. Dr. Dursun Odabaş olmak üzere hastane yönetim anlayışımız meyvelerini vermeye başlamıştır.  

Hastanemiz Eğitim Araştırma Hastanesi olduktan sonra özellikle son iki yıldır Karaman’da daha önce hiç yapılmamış genel cerrahi ameliyatları yapılabilir hale gelmiştir. Bu alanda Karamanlı hemşerilerimizin yanında başka şehirlerden hastalarımız gelmekte ve hastanemiz sağlık turizmine de katkı sağlamaktadır. Son iki yılda Karaman’a birçok ilden 600 den fazla hasta tedavi olmak için gelmiştir. Bu hastalar Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi genel cerrahi kliniğimizde teşhis ve tedavi edilmişlerdir.  Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Salih Toprak tarafından obezite ve metabolik cerrahide yapılan ameliyatlarımız 140 hasta sayısını geçmiştir. Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bölümümüz, diyet polikliniklerimiz genel cerrahi ile koordineli çalışarak bu başarının mimarları olmuşlardır. Laparoskopik(kapalı) Reflü cerrahisi, kolon kanserleri, mide kanserleri, yemek borusu kanserleri başarılı bir şekilde hastanemiz genel cerrahi kliniğinde ameliyat edilmektedir. Hastanemizde fıtık ameliyatları dahi laparoskopik (kapalı) yöntemle tedavi edilmektedir. "