14.06.2021 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Hasan ASLANCAN tarafından Lavanta yetiştiriciliği konusunda eğitim verildi.

İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ yaptığı açılış konuşmasında ilimizde kıraç alanlarda alternatif olarak yetiştiriciliği yapılan lavantanın üretim sahasını arttırmak için projeler yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini söyleyen ŞAHİNBAŞ , Eğitimci Hasan ASLANCAN ve Katılımcılara teşekkür etti.

Eğitimde Ziraat Yüksek Mühendisi Hasan ASLANCAN tarafından Lavanta çeşitleri, Lavantanın iklim istekleri, yetiştiriciliği, lavanta yağı, distilasyonu ve pazarı hakkında bilgiler verildi. İlimizde Lavanta yetiştiriciliği yapan üreticilerimizin katılım sağladığı toplantıda üreticilerin sorularını cevaplayan  ASLANCAN Karaman ilinin iklim ve toprak özellikleri açısından Lavanta yetiştiriciliği konusunda önemli bir konuma sahip olabileceğini söyledi.

Toplantıya  Ticaret Borsası Başkanı Gökhan ALKAN, Ziraat Odası Başkan Vekili İsmail ÜLKÜSEVER, Yönetim Kurulu üyesi Ömer YILDIRIM ve üreticiler katıldı.