Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, illere göre haftalık vaka sayısı haritasını, '' İllerimizde haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen toplam vaka sayısını gösteren insidans haritamızı ekte görebilirsiniz. Normale dönmek elimizde. Bu ancak tedbirle mümkün.'' notuyla paylaştı. 

Türkiye'de kademeli normalleşme adımlarının aynı zamanda da dinamik denetim sürecinin devam ettiği günlerde, geçtiğimiz hafta 6-12 Mart tarihleri arasında Yüksek Riskli İller (Turuncu kategori) arasında yer alan, Karaman'da görülen vaka sayısı 100bin kişi de 56.88'ken bu hafta 13-19 Mart tarihleri arasında 89.44 olarak kayıtlara geçti.

Karaman'da normalleşme adımları kapsamında, kafe ve restoranlar, sabah 07.00 akşam 19.00 saatleri arasında sosyal mesafe ve maske kuralına uymak koşulu ile faaliyete girmiş, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarında Cumartesi günleri sabah saatlerindeki kısıtlama kaldırılmıştı. 

Yüksek riskli iller (Turuncu kategori) arasında yer alan Karaman'da vakaların artmasıyla tedbir ve denetimlerin sıkılaştırılacağı bilgisine de ulaşılırken, önümüzdeki günlerde iş yerlerinin tekrar kapanması ve Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağının yeniden gündeme gelmesi de söz konusu.