Karaman Valisi Mehmet Alpaslan IŞIK ’ın talimatlarıyla ülkemizde son zamanlarda firmaların serbest piyasa koşullarına aykırı hareket ederek fiyatlarda piyasa dengesinin üzerinde ciddi artışlar yaşandığı iddialarını Karaman sınırları içinde araştırmak ve piyasa dengesinin korunmasını sağlamak amacıyla Karaman Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda Karaman Belediyesi, Karaman İl Defterdarlığı ve Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerini kapsayan denetim komisyonu kuruldu. 

Kurulan denetim komisyonu Karaman'da bulunan perakende ve diğer satış yerleri ile gıda toptancılarında denetimlerine başladı. Komisyon tarafından yapılan denetimlerde son dönemde birimlerimize ulaşan şikâyetlere sıkça konu olan şeker başta olmak üzere temel gıda  ürünlerine yönelik denetimler gerçekleştiriliyor. Yapılan denetimlerde söz konusu ürünlerin alış satış faturaları incelenerek ürünlerin fiyatında girdi ve diğer üretim maliyetlerinde yaşanan artışlar gibi haklı bir sebebe dayanmaksızın yapılan aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Ayrıca denetim komisyonu, market raflarında az sayıda ürün bulundurarak bitecekmiş algısı oluşturulması veya hiç bulundurmayıp malın fiyatını yükseltme amaçlarına karşı firmaların raf ve depoları incelenerek piyasada darlık yaratan, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozan faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlere karşı komisyonca yapılan denetimlere aralıksız devam edeceklerini vurguladı.