Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, basın mensupları ile bir toplantı gerçekleştirerek, koronavirüs ile ilgili Karaman'da ki mevcut durumu değerlendirdi. Karaman'da alınan tüm tedbirlerin tamamen toplum sağlığı için olduğunu ve düğün davetiyelerin de adeta ölüm davetiyesine dönüştüğünü ifade etti. 


Koronavirüs ile mücadele tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de hızlı bir şekilde devam etiğini ve Karaman'da ki covid-19 vakaları azımsanmayacak kadar fazla olduğunu hatırlatan Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, bunun önüne geçebilmek adına yeni kısıtlamaların geleceğini bildirdi.

Vali Işık konuşmasında şunları söyledi, "Koronavirüs ile mücadele tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de hızlı bir şekilde devam ediyor. Son kararlarımızla düğünlere belirli kısıtlamalar getirdik. İlimizdeki covid-19 vakaları azımsanmayacak kadar fazla. Bütün alınan tedbirler tamamen toplum sağlığı için  alındı. Düğünlere davetiye çıkarıyoruz, ama bu düğün davetiyeleri adeta ölüm davetiyesine dönüşüyor. Biz işte bunu önlemek için düğünleri bir çeki düzen altına almaya çalıştık. Aynı düzenlemeyi Pazar yerleri içinde düşünüyoruz. Bize gelen tepkiler şu; düğünleri engelliyorsunuz da neden umumi açık yerlerdeki kafelerdeki yoğunluğu azaltmıyorsunuz. Onlar ile de ilgili tedbirlerimiz var. Kısaca özetleyecek olursak, kapalı alanlarda 4 metrekarede 1 kişi oturacak şekilde, açık alanlarda bunun yüzde 50’si fazla olacak şekilde masa düzenlemeleri yapılacak. Bu şekilde yoğunluğu azaltacağız.

'VALİLİK İHBAR HATTI KURULUYOR'
Evde izalasyonda bulunanlar ile ilde karantinaya alınmış olanlar. Şimdi biz bunların takibini işte bu HES uygulamasıyla kolaylıkla yapabileceğiz. Evde izalasyonda olması gerekipte dışarı çıkan vatandaşlarımızı önleyebilmek için bir sağlık denetim merkezi kurduk. Bu denetim merkezinin altında filasyon ekipleri ve denetim ekiplerimiz var. Bunların da üyeleri; muhtarlar, azalar, kamu görevlileri ve emniyet görevlileri. Bunları mahallelerde zimmetledik, her mahalleye ekipler oluşturduk. Bu ekipler buralara günde en az 2 kere gidecekler ve evdeler mi değiller mi yoklayıp gittikleri yerleri de bizlere fotoğraflayacaklar.

Öte yandan yeni bir sistem olan ‘valilik ihbar hattı’ kuruyoruz. Telefon numaramız 0338 226 7 112 covidli olarak dışarda dolaştığını bu numaraya bizlere ihbar edecek, ekiplerimiz de gerekli işlemleri başlatacak" ifadelerini kullandı. 


HASTANE DOLULUK ORANI NE DURUMDA ?

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaman İl Sağlık Müdürü Adnan Kurşun, Covid için ayrılan alanın haddinden fazla dolduğunu belirterek, "Devlet hastanesi olarak ilimizde tek hastanemiz var. Diğer büyük illerdeki gibi ekstra bir hastanemiz yok. Özel hastanemiz de çok fazla sayıda olmadığı için hastanemizi çok efektif çekilde kullanmak mecburiyetindeyiz. Bizim normalde zaten rutin olarak baktığımız hastalarımız vardı, planlama buna göre yapılmıştı, fakat covid de üzerine eklendiği için acil olmayan hastaların ertelenmesine yönelik Sağlık Bakanlığımızın da talimatlarımız oldu. Acil hastalarımıza elbette ki hastanemizde hizmet vermeye devam ediyoruz. Hastanemizin belirli bir bölümünü hem hasta bulaşmasın hemde diğer işlerimiz de yürüsün diye covid bölümü ve diğer hastalıklar bölümü diye bir ayrıma tabi tuttuk. Şunu söyleyebiliriz, covid için ayırdığımız alan haddinden fazla dolmuş durumdadır." dedi.