Karaman’da doğum sancısı çeken hamile kedi, gittiği aile sağlığı merkezinde bağırarak adeta içerde bulunanlardan yardım istedi. Kedinin aile sağlığı merkezine gelerek kapıdan girişi ise güvenlik kamerasına yansıdı. Kedinin bu hali aile sağlığı merkezindeki doktor ve hemşireleri duygulandırırken, yapılan müdahale ile 4 yavru kedi dünyaya geldi.

Olay, dün sabah saatlerinde Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde bulunan 6 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşandı. Hamile olan ve doğum sancısı çeken sokak kedisi, aile sağlığı merkezinin kapısına geldi. Burada bir süre miyavlayan kedi daha sonra sağlık merkezinin içerisine girdi. Hemşire ve doktorlar kedinin hamile olduğunu ve doğum sancısı çektiğini anlayarak onu hemen boş bir odaya alarak müdahale etti. Ebe hemşireler tarafından yapılan müdahale sonrasında anne kedi, sağlıklı 4 yavru dünyaya getirdi.

“Anne kedi ve yavrularının sağlığı gayet iyi”
Kedinin bu davranışından çok etkilendiğini söyleyen Aile Hekimi Dr. Hüseyin Ulu, sağlık merkezinin koridorunda biranda inleyen kedi sesi duyduk. Bunun üzerine hemşire ve ebe hanımlarla birlikte baktığımızda karnı şiş bir kedi var. Kedinin doğum yapacağını anlayan arkadaşlar hemen onu arka odaya alarak doğumunu yaptırdılar. Şu anda yavruları ile birlikte mutlu. 4 yavrusu oldu. Kediyi şimdi yerinden de kaldıramıyoruz, yavrularının alınacağını zannediyor. Şu an anne ve yavruların genel sağlık durumu gayet iyi. “diye konuştu. 
Anne kediye doğumu sırasında müdahale eden hemşire Tuğba Yaman ise, “Sabah kapımıza gelen bu kedinin yardıma ihtiyacı olduğunu anladık. Belli ki hamileydi. Odamıza aldık ve doğumuna yardımcı olduk. 4 tane güzel yavru kedimiz oldu. Şu an çok mutluyuz. ”dedi. 
İlk yavrulardan birinin nefes alamadığı ve kalp masajı ile hayata dönmesine yardımcı olduğunu ifade eden Ebe Betül Yılmaz da, “ilk doğan yavrumuz buydu ve doğduğunda nefes almıyordu. Bende kalp masajı yaparak hayata tutunmasına yardımcı oldum. İnşallah sağlıklı bir şekilde de büyütürüz her beraber. ”dedi.