Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Ambar Köyü’nde yan yana iki obruk birden oluştu. Kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de bulunan su ise oluşan obrukla yeraltına akmaya başladı.

Ambar köyünde oturan ve Akgöl’de oluşan obruğa bakmaya geldiğini söyleyen Faruk Tekin, ilk defa böyle bir obruk gördüm. Bu obrukların oluşma sebebi köyümüz ve çevremizdeki çiftliklerin kuyulardan suyu çekmesinden dolayıdır. Birde bizim bölgemizde çok su olmamasına rağmen mısır ekiminin fazla olmasından dolayı yeraltı kaynakları çekiliyor. Böyle obruklarla bundan sonrada karşılaşacağız.

Bu gölün suyu Ayrancı ilçesindeki barajın taşkınından gelen suydu. Yetkililer buraya gelen suya daha çok önem verselerdi burada daha çok su olabilirdi. Etrafa daha çok kuyular vuruldukça, bunlarla çok karşılaşacağız. Buna karşı biran önce önlem alınması lazım” dedi. Çapı 40 metre olan obruğun derinliğinin 15 metre olduğunu belirten Tekin, obruğun her dakika göçmeye devam ediyor” diye konuştu.

Röportaj sırasında yaşanan göçme ise orada bulunanları korkuttu. Barajdan salınan suyla dolan göldeki su ise oluşan obruğa akmaya devam ediyor. Gölde ise Flamingo başta olmak üzere çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor.