Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı Karaağaç köyünde COVİD-19 pozitif tanısı konulan hastaların ve yapılan filyasyon çalışması sonucunda temaslı kişilerin fazla olması nedeniyle köy karantinaya alındı.

Ayrancı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakam Evren Çakır Başkanlığında toplanarak bir takım yeni karar alındı. Alınan kararda, Ayrancı ilçesinin Karaardıç köyünde covid-19 pozitif tanısı konulan hastaların ve yapılan filyasyon çalışması neticesinde temaslı kişi sayısının fazla olması nedeniyle vaka sayısının artma riski fazla olduğundan; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (COVID-19) salgınının kontrolü amacıyla, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72. maddeleri kapsamında, 13/02/2020 tarihve saat 19:00 itibariyle Karaağaç Köyü’nün giriş ve çıkışlarının kapatılarak ikinci bir emre kadar karantina altına alınmasına, istisnai durumlar dışında sokağa çıkılmamasına ve gerekli tüm sağlık tedbirlerinin azami derecede alınarak uygulanmasına karar verildi. 

Bu kararlara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.