Karaman'da çiftçilere can suyu verecek olan bir proje daha hayata geçiyor. Bölgedeki çiftçilerin merakla beklediği Gödet basınçlı kapalı sulama sisteminde çalışmalar başlıyor.


Karaman Gödet sulaması yenileme teknik raporu hazırlanması projenin uygulanması için harekete geçildi. Bölgede AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan, DSİ Konya Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürü Baki Türktemiz, 42. Şube Müdürü Halil İbrahim Özoğlu, Karaman Sulama Birliği Başkanı Mustafa Kılıçaslan ile projeyi hazırlayacak MEV Proje Firma yetkilisi Beyhan Buttanrı ve teknik heyeti inceleme yaptı. Sahada yapılan incelemenin ardından projede yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

Bir zamanlar hayal olarak görülen projelerin neredeyse hepsinin son 20 yılda bir bir hayata geçirildiğine vurgu yapan AK Parti Karaman İl Başkanı Abidin Çağlayan yapılacak olan proje ile birlikte su kaybının en aza indirileceğini söyledi. Çağlayan konuşmasını şöyle sürdürdü; “1988 yılında işletmeye açılan sulama tesisinde açık kanallar kullanılmış. Günümüzde bu kanalların bakım ve onarım masrafının artması, ana ve yedek kanalların uzun olmasını nedeni ile su kayıpları yaşanıyordu. Suyun daha verimli kullanılabilmesi için 2020 yılı yatırım programına kapalı devre basınçlı sulama sistemi teknik rapor hazırlanması projesi alındı. Gödet sulaması yenileme teknik raporu hazırlanması işi başladı. Projede yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Hayata geçirilen ve bölgeye can suyu verecek olan projenin memleketimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.