Günümüzde pek çok sağlık sorununun tedavisinde tıpta gelişen yeni yöntemler sayesinde daha başarılı sonuçlar alınıyor. Bu sağlık sorunları arasında yer alan kanser türlerinin tedavisinde kullanılan kapalı yöntemler,  hastalara daha uzun ve kaliteli bir yaşam fırsatı verebiliyor.

BU AMELİYAT KARAMAN'DA İLK KEZ YAPILDI

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ilk defa laparoskopik yöntemle kalın bağırsak kanseri ve safra kesesi taşı ameliyatı yapıldı. Hasta, yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Hastalığı ile alakalı şikayeti bulunan hasta, Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurarak muayene oldu. Yapılan muayene sonrası Genel Cerrahi Uzmanı  Op. Dr. Yıldıray Kuruçay ameliyata karar verdi.  Hasta şikayetleri doğrultusunda rahatsızlığı tespit edilmesi üzerine Kuruçay ve Op. Dr. Mehmethan Cihan tarafından gerekli tüm tetkikleri yapılıp ameliyata alındı.

Ameliyatla ilgili açıklama yapan Op. Dr. Yıldıray Kuruçay,Karaman’da ilk defa laparoskopik yöntemle ile bağırsak kanseri ve safra kesesi taşı ameliyatı gerçekleştirdiklerini ve ameliyatın başarılı geçmiş olmasından dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Op. Dr. Yıldıray KURUÇAY  ‘’ Hastamız şikayetleri ile tarafımıza başvurdu. Hastayı yatırdık. Gerekli tetkik ve teşhisleri yaptık. Hastamızı değerlendirdik. Hastanın ameliyatını Ostomi denilen barsak geçici olarak dışarı alınmadan minimal invaziv yöntemle  kamerayla 4 adet 1 cm kesiyle kalın barsak kanser ameliyatı laparoskopik yöntemle başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Hastamızı hayırlısı ile taburcu ettik. Hastanemizde kapalı kalın bağırsak kanseri ameliyatı ilk defa yapıldı. Hastamızı başarı ile ameliyat etmiş olduğumuz için çok mutluyuz. Bundan sonra uygun hastalarda aynı yöntemi uygulamaya devam edeceğiz” dedi.