Karaman Gazeteciler Cemiyeti, sahte basın tanıtım kartı kullanımının önüne geçmek için cemiyet logolu ve barkotlu kart çıkarıyor. 
Çıkacak olan yeni kartlar sayesinde bundan sonra kimse aracına sahte basın tanıtım kartı koyamayacak ve taşıyamayacak. 
Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu, sahte basın tanıtım kartı taşıyanların önüne geçebilmek için Karaman Gazetecileri Cemiyeti Yönetimi ve diğer cemiyetlerle birlikte ortaklaşa bazı radikal kararlar aldıklarını söyledi.
Pandemi sürecinde getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle son 6 ay içerisinde kentte çoğu aracın ön camında basın yazısı görülmeye başladığını belirten Demirkollu,”Bu durum sahada olması gereken gerçek gazeteci arkadaşlarımız için ciddi sorun oluşturmaya başladı. Bizler kimlerin gazeteci olup olmadığını çok iyi biliyoruz. Son zamanlarda meslektaşlarımız ve üyelerimizden bu konuyla ilgilide şikâyetler almaya başladık. Karaman’da ise şuan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına ait resmi basın kartı taşıyan 21 meslektaşımız bulunmaktadır. Diğer meslektaşlarımızda kurumlarının verdiği tanıtım kimlik kartlarını kullanmaktadırlar. Son zamanlarda ise bazı basın yayın organları adına sahte basın tanıtım kartları çıkarılarak kullanıldığını gördük. Yaptığımız görüşmeler sonunda bu kartları kullananlar için geçtiğimiz günlerde Karaman Emniyet Müdürlüğümüz bir operasyon düzenledi ve birden fazla kişi hakkında Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı  ‘Resmi evrakta’ sahtecilikten yasal işlem başlattı. Bu nedenle cemiyet yönetimi olarak yeni basın tanıtım kartı çıkarma kararı aldık. Yeni çıkacak olan kartların üzerinde cemiyetin logosu ve barkot olacak. Güvenlik güçlerimiz basın yazısı bulunan aracı durdurduğunda barkottan kişinin gazeteci olup olmadığını yapacağı sorgu ile anında tespit edebilecek” diye konuştu.