Karaman’da 2 Kasım 2020 günü işlettiği tekel bayisini kapatmaya hazırlanırken uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Mehmet Öcal (31) cinayetinde karar çıktı. Kararda, cinayeti işleyen Mehmet A. 25 yıl ceza alırken, cinayeti azmettiren İlhan B. ile Ali Ö. ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

İŞ YERİNİ KAPATMAYA HAZIRLANIRKEN SALDIRIYA UĞRADI
Olay, 2 Kasım 2020 gecesi saat 23.50 sıralarında Yeni Mahalle Sebahattin Özer İş Merkezinde bulunan tekel bayisinde yaşandı. işlettiği tekel bayisini kapatmaya hazırlanan Mehmet Öcal (31), iş yerinin önüne av tüfeği ile gelen kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Bacağına isabet eden saçmalarla yere yığılarak aşırı kan kaybeden Öcal, çağrılan ambulansla Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılırken, saldırıyı yapan şüpheli olay yerinden yaya olarak kaçarak izini kaybettirdi. Saldırı anı ise iş yerinin güvenlik merasına yansıdı. Hastanede yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Öcal, olaydan 10 gün sonra hayatını kaybetti.

CİNAYET, 2 BİN 422 DAKİKA GÖRÜNTÜ İZLENEREK ÇÖZÜLDÜ
Yaşanan cinayetin ardından Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu dedektifleri çalışma başlattı. Yürütülen soruşturma kapsamında dedektifler, cinayeti çözebilmek için gece gündüz demeden günlerce çalıştı. Ekipler, bölgede bulunan MOBESE kameraları başta olmak üzere 59 ayrı kameranın çektiği 2 bin 422 dakikalık görüntüleri saniye saniye izleyerek cinayet zanlısı ile birlikte, ona yardım eden ve olayın azmettiricileri olduğu öne sürülen kişileri tespit etti.

ŞÜPHELİLER ŞAFAK BASKINIYLA ADRESLERİNDE GÖZALTINA ALINDI
Resmi ve sivil polis ekipleri kimlikleri ve adresleri tespit edilen zanlılara şafak operasyonu düzenledi. Düzenlenen operasyonla Mehmet Öcal’ı iş yerinde tüfekle vurarak kaçan Mehmet .A. (23) başta olmak üzere ona yardım eden ve olayın azmettiricileri olduğu öne şüpheliler de yakalanarak gözaltına alındı. Şahıslar, emniyetteki işlemlerinin ardından hakim karşısına çıkmak üzere geniş güvenlik önlemleri altında sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

CİNAYETİ İŞLEYENE 25 YIL, AZMETTİRENLERE MÜEBBET
2 Kasım 2020 tarihinde Mehmet Öcal’ı öldürdüğü gerekçesiyle geçtiğimiz gün karar mahkemesi için zanlılar hâkim karşısına çıktı. Saatler süren duruşmanın ardından cinayeti işleyen Mehmet A. 25 yıl hapis cezasına çarptırılırken, İlhan B. ile Ali Ö., azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezasına mahkûm edildi.