Konya-Karaman YHT hattının sinyalizasyon sistemi montajları tamamlamasının ardından ilk test sürüşleri başladı. Konya'dan çıkan test sürüşü Çumra ilçesinden geri döndü. 

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada Konya- Karaman YHT hattının sinyalizasyon sistemi montajlarının tamamlandığını ve 8 Şubat'tan itibaren test sürüşlerinin başlayacağını açıklamıştı.

Test sürüşü için bugün sabah saatlerinde Konya ilinden çıkan hat Karaman’a gelmeden Çumra ilçesinden geri döndü. Hattın Karaman’a neden ulaşmadığı hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, vatandaşlar tarafından merak söz konusu oldu. 

Konya Karaman arasındaki mesafe 35 dakikaya inecek
Konya ile Karaman arasındaki mesafeyi 1 saat 18 dakikadan 35 dakikaya kadar indirecek olan 102 kilometrelik hızlı tren hattında sinyalizasyonla ilgili çalışmalar tamamlandı. Konya Karaman hızlı tren hattı ile Karaman’dan hareket eden bir yolcu Konya üzerinden İstanbul’a veya Ankara’ya rahatlıkla gidebilecek. Aynı şekilde İstanbul’dan, Ankara’dan gelenler de Konya üzerinden Karaman’a gidebilecek. Hat güzergahında Konya ile Karaman arasında 21 araç alt geçidi, 20 araç üst geçidi ve 15 yaya alt geçidi olmak üzere 56 sanat yapısı yer alıyor. Konya-Karaman hattı üzerinde bulunan istasyonların tamamı da engellilerin istasyonları engelsiz bir şekilde kullanabileceği şekle getiriliyor. Konya Karaman hızlı tren hattının devamında yer alan Ereğli-Ulukışla-Yenice hızlı tren hattında çalışmalar da devam ediyor.