Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Geleceği Yazan Kızlar Projesi kapsamında Avusturya'nın Viyana ve Almanya’nın Rosenheim şehirlerine giderek staj çalışması yapacak. Avrupa’ya hareketlilik öncesi idareci, öğretmen ve öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.

Meslek lisesi öğrencilerinin Avrupa’da Beceri Eğitimi Staj Uygulaması konulu proje ile Karaman Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik, çocuk gelişimi ve eğitimi alanında anaokulu ve anasınıfı uygulamaları, yiyecek-içecek hizmetleri alanında, servis ağırlama ve mutfak uygulamaları ve moda tasarım teknolojileri alanında eğitim ve uygulamaları kapsayan iş başı staj uygulaması çerçevesinde Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Avusturya'nın Viyana ve Almanya’nın Rosenheim şehirlerine gidiyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bedri Yılmaz, “Meslek liselerinin normal eğitim veren liselere göre en önemli farklarından biri; öğrencilerin 11. ve 12. sınıflarda Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre 40 iş günlük, 320 saat staj yapmak zorunda olmalarıdır. Bu projeye katılan öğrencilerimizin hareketliliği haftalık 40 saat üzerinden 3 haftalık 120 saatlik staj çalışması olarak değerlendirilecektir. Ayrıca projeye katılımı sağlanan öğrencilerin Almanya ve Avusturya’da alanlarıyla ilgili teknolojik gelişmeleri, uygulama alanlarını ve teknolojik gelişmelerin uygulanma şekillerinin nasıl olduğunu, uygulamalı şekilde öğrenmeleri sağlanacaktır. Alanlarındaki gelişmeleri takip edip neler yapılabileceği konusunda fikir sunup becerilerini uygulayabileceklerdir. Mezun olduktan sonra ise eğitim aldıkları alanda uzmanlaşmaları, vizyonlarını genişleterek bilgi ve becerilerinin sürekliliğini sağlamaları öngörülmektedir. Proje kapsamında Ulusal Europass Belgesi Mesleki Yeterlilik Kurumuna yapmış olduğumuz başvuru kabul edilmiş olup katılımcılara uluslararası geçerliliği olan ve gelecekte hem yurt içi hem yurt dışı istihdam alanlarında referans olabilecek Europass Belgesi verilecektir.” dedi.

Proje hareketliliğinin 2 akışlı olduğunu dile getiren Okul Müdürü Bedri Yılmaz, “Proje ile okulumuz çocuk gelişimi ve eğitimi alanından 4 öğrenci, yiyecek içecek hizmetleri alanından 6 öğrenci, moda tasarım teknolojileri alanından 4 öğrenci olmak üzere 14 öğrenci, 3 refakatçi öğretmen ile 2 idareci, toplam 19 katılımcı, 14 Kasım 2021– 04 Aralık 2021 tarihleri arasında 3 haftalık süre ile tek akış olarak Avusturya'nın Viyana şehrinde gerçekleştirilecek. İkinci hareketlilik ise yiyecek içecek hizmetleri alanından 6 öğrenci ile Almanya’nın Rosenheim şehrinde planlanmıştır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Projede emeği geçen idareci ve öğretmenlere teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, projenin hareketliliğe katılan öğrenciler için alanlarında tercih edilen, bilgi ve becerilerine önem verilen, hayat boyu öğrenme alışkanlığını kazanmış aranılan bireyler olmaları açısından önemli olduğunu söyledi. Kılınç, “Öğrencilerimizin projeler aracılığıyla Avrupa’da alanlarıyla ilgili tecrübe kazanacak olması bizleri mutlu ediyor. Öğrencilerimizin yurt dışında yapacakları 3 haftalık staj çalışması sonunda Avrupa iş yaşamı tecrübesi ve deneyimleri ile vizyonlarında değişimler oluşacak, öğrencilerimiz alanlarında daha verimli ve faydalı hale gelebileceklerdir. Öğrencilerimizin ilimizi ve ülkemizi en iyi şekilde tanıtacağından da eminim. İnşallah hem idareci ve öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz Avusturya’da ve Almanya’da güzel tecrübeler kazanır. Şimdiden sizlere hayırlı yolculuklar diliyorum.” diye konuştu.

Ziyaret, günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.