Hatay Amanoslar’da, terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonlarda Kırmızı kategoride aranan Amanos Saha Sorumlusu Ermenek nüfusuna kayıtlı Bedrettin-Bedirhan kod adlı İbrahim Şengül etkisiz hale getirildi.Hatay Amanoslar'da, terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlarda Kırmızı kategoride aranan Amanos Saha Sorumlusu Bedrettin-Bedirhan kod adlı İbrahim Şengül etkisiz hale getirildi. Teröristin 17 Ekim 2020'de Amanoslarda 4 terörist ile birlikte SİHA'lar tarafından vurulduğu, yapılan DNA İncelemesinde kimliğinin tespit edildiği öğrenildi.

Hatay İl Jandarma Komutanlığınca Dörtyol İlçesi Amanos dağlarında eylem hazırlığında olan teröristlere yönelik 17 Ekim 2020 günü Jandarma SİHA, Emniyet Genel Müdürlüğü PİHA'sı ve Hava Kuvvetleri destekli, JÖH ve komando birlikleri ile gerçekleştirilen operasyonda, 4 PKK'lı etkisiz hale getirilmişti.

Yapılan DNA incelenmesinde teröristlerden birinin, 28 yıldır terör örgütünde faaliyet gösteren ve Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Malatya, Kilis, Gaziantep ve Adıyaman bölgesinde pek çok eyleme bizzat katılan ve eylem talimatlarını veren, Sözde Amanos Saha Sorumlusu Bedrettin-Bedirhan kod adlı İbrahim Şengül isimli terörist olduğu, terörden arananlarda 10 Milyon TL'ye kadar ödülle "Kırmızı" kategoride yer alan, terör suçları kapsamında hakkında 50 adet aranma kaydının bulunduğu tespit edildi.

ELİ KANLI TERÖRİSTİN KATILDIĞI EYLEMLER

Sözde Amanos Saha Sorumlusu Bedrettin-Bedirhan kod adlı İbrahim Şengül'ün birçok eyleme katıldığı ortaya çıktı. Şengül, katıldığı 23 Mart 1997'de, Hatay'ın Yoncadüzü köyü bölgesinde, Kahramanmaraş Göksun İlçe Jandarma Komutanlığından izine gelen 1 jandarma eri ile 3 vatandaşın şehit edilmesine, 26 Mart 2004'de Hatay'ın Erzin ilçesinde bulunan bir elektrik trafosunun patlayıcı maddelerle tuzaklanması sonucu 1 jandarma erinin yaralanması, 1 TEDAŞ görevlisinin de öldürülmesi olayına karıştığı tespit edildi. PKK'lı teröristin, 13 Haziran 2004'de, Hatay'ın Dörtyol ilçesi kırsal alanında yol yapım çalışması bölgesinde görevli 3 güvenlik korucusunun şehit edilmesi olaylarının faili olduğu belirtilirken ayrıca, çok sayıda gasp, yağma, araç yakma, mala zarar verme, alıkoyma, tehdit gibi terör amaçlı eylemlerin planlayıcısı ve faili olduğu tespit edildi.