Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen programa, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve eşi Hanımefendi Munise Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, daire amirleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Program öncesi özel öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisinin açılışını yapan Vali Mehmet Alpaslan Işık ve beraberindekiler sergide yer alan resimleri inceleyerek öğretmenlerden bilgiler aldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan kutlama programının açış konuşmasını Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Barbaros Orman yaptı. Ardından kürsüye gelen İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan bir konuşma yaptı. En yakınımızdaki özel kardeşlerimizin, çocuklarımızın, aynı bahçenin renk renk çiçekleri olduğu bilinciyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde okul ve kurumlarımızın ortaklığıyla düzenlenen programımıza hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan İl Müdürü Çalışkan, "Kalplerimizdeki sevgi, her türlü zorluğun üstesinden gelecek en büyük gücümüzdür. Zihinsel ve bedensel farklılıkların hayatı eksiksiz yaşamaya engel oluşturmadığı bir toplum için, ortaya konulması gereken çabayı hatta eksiklerimizi bugün vesilesiyle bir kez daha gündeme getiriyor, toplumumuza hatırlatmış oluyoruz." dedi.

"Nice Sümeyyeler, Yiğit Canerler, Abdullahların yetişmesi için başarının anahtarı; özel bireylere duyulan güvendir"

İnsanı 'yaratılmışların en şereflisi' olarak gören bir anlayış temelinde; inanç, sabır, azim ve kararlılıkla engellerin aşılarak hayallerin gerçeğe dönüştüğüne birçok kez şahit olduk diyen Çalışkan, Avrupa'da ve dünyada başarılarıyla göğsümüzü kabartan 'engel tanımayan' milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı, 2 kolu ve kalça kemiği çıkık bir şekilde dünyaya gelmesine rağmen İtalya, Singapur ve Amerika'da elde ettiği derecelerle altın madalya alarak adını tarihe yazdırdı.  Talihsiz bir kaza neticesinde omurilik felci geçiren, doktorların hayatta kalma şansının yüzde 20 olduğunu belirttiği Yiğit Caner Aydın, azmi ve mücadelesiyle okçuluk branşında Ağır Engelli kategorisinde Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonlukları elde etti.  Doğuştan kas erimesi rahatsızlığı bulunan Abdullah Öztürk ise bir yandan eğitimini tamamlarken bir yandan da katıldığı olimpiyatlarda masa tenisinde Avrupa ve Dünya şampiyonalarında madalyalar kazanarak göğsümüzü kabarttı. Sayısız örnekler verebileceğimiz nice Sümeyyeler, Yiğit Canerler, Abdullahların yetişmesi için başarının anahtarı; özel bireylere duyulan güvendir.  Zihinlerdeki engellerin kırılmasıyla yola çıkılarak eğitimle birçok zorluğun aşıldığına en yakından tanık olan kişiler, buradaki ailelerimiz ve eğitimcilerimizdir." ifadelerini kullandı.

"Spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak başarılara imza atan, özel çocuklarımız, bizlerin yarınlara olan inancını daha da güçlendiriyor"

Öğrencilerimizi ve ailelerini teşvik etmek, ihtiyaç duydukları desteği sağlamak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir diyerek konuşmasını sürdüren Mehmet Çalışkan, "Hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak başarılara imza atan, özel çocuklarımız, bizlerin yarınlara olan inancını daha da güçlendiriyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde, her birimizin bir engelli adayı olduğunu hatırdan çıkarmadan, zihinsel ve bedensel farklılıkların hayata engel oluşturamayacağı inancıyla toplum vicdanının hassas ikliminde huzurlu, sağlıklı, engellerin engel olamayacağı bir hayat diliyorum." diye konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ın konuşmasının ardından sahne alan Karaman Özel Eğitim Anaokulunun minik öğrencilerinin sergilemiş olduğu dans gösterisi davetliler tarafından ilgiliyle izlendi. Alkışlarıyla öğrencilere tempo tutan veliler bu güzel anları cep telefonlarıyla çektikleri fotoğraflar ve kaydettikleri videolarla ölümsüzleştirdiler.

Programda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında hazırlanan klip izleyenlere duygu dolu anlar yaşatırken özel öğrenciler Mustafa Akkuş orgta, Gülde Yıldız ise piyanoda hünerlerini sergiledi. Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu Müzik Öğretmeni Hasan Hüseyin Aslantürk ile Görsel Sanatlar Öğretmeni Merve Öcal kulakların pasını silerek davetlilere müzik ziyafeti verdiler. Ardından öğrencilerin sahne performansları, müzikli dans gösterileri izleyicilere neşeli dakikalar yaşattı.

Programın son bölümünde tüm öğretmen, öğrenciler ve veliler sahneye çıkarken Duman grubunun senden daha güzel şarkısını hep birlikte söyleyerek gönüllerince eğlendiler. Bu güzel ana protokol üyeleri de alkışlarla tempo tutarak eşlik ettiler.

Program, günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.